Zdraví každého člověka má za sebou svůj osobitý příběh. A ten často vypadá jako zamotané klubko bez začátku a bez konce. Kde zatáhnout, kde začít, proč se mi to šmodrchá a utahuje? Porozumění svému zdraví, znamená porozumět svému příběhu. Ušla jsem dlouho cestu, abych dokázala porozumět tomu svému. Odměnou je mi nyní radost ze zdraví mého i celé rodiny. Odolnost a vnímavost ke svému tělu je něco, čeho si nesmírně vážím. Teď dokážu včas rozpoznat signály a ve správnou chvíli si pomoci tím, co moje tělo nejvíce potřebuje.

 

Možností je spousta a každá má v určitou chvíli své místo a sílu, kterou je potřeba znát. Osobně pracuji s několika z nich naráz, stále je kombinuji a učím se je propojovat, aby člověku přinesly co nejtrvalejší efekt – například:

 

  • změna stravování,
  • vhodná bylinná terapie,
  • přehodnocení denního režimu,
  • více pohybu v určitou denní dobu,
  • práce s určitou emocí/myšlenkou
  • léky klasické medicíny, které dají tělu možnost nabrání sil

 

Má cesta mě naučila rozklíčovat potřeby dané situace a pomoci akutně i s výhledem do budoucna. Dlouho jsem nevěděla, co je mým posláním, ale teď to žiju a věřte, že jsem z toho každý den naprosto nadšená!

 

Ale nebylo vše tak růžové a úžasné a já rozhodně nebyla ze svého těla nadšená. Naopak jsem byla i přes své vzdělání velice ztracená.

 

Vystudovala jsem Farmaceutickou fakultu, ale během studia ani poté jsem nenacházela moc zážeh nadšení a co hůř ani smysl. Začala jsem se tedy věnovat vědě a výzkumu a následujících 6 let jsem pracovala s tkáňovými kulturami v laboratoři. Dlouhé osamocené hodiny v temné místnosti s mikroskopem mi daly cenné lekce a zjistila jsem, že:

 

1) mi chybí kontakt a interakce s lidmi,

 

2) lidské tělo na své buněčné úrovni je úchvatné, každý druh buněk je jedinečný a přesto spolupracují.

 

To byla má kariérní cesta, kterou ovšem doprovázely stále se zhoršující zdravotní problémy. Mé klubko zdraví bylo natolik zamotané, že odolávalo lékům a lékaři se neměli čeho chytit. Trpěla jsem vleklými infekcemi, bolestmi pohybového aparátu a trojklanného nervu. Nekonečným utrpením byly gynekologické problémy, které mě dovedly až k operaci. Jediným výstupem byla informace, že nemohu mít děti. Příčiny toho všeho neznámé a neznámé měly zůstat.

 

Připadala jsem si ztracená. Obracela jsem se k tomu, co jsem dlouhá léta studovala, k lidem, kteří mi byli autoritou. A nacházela jsem pouze prázdné odpovědi. Byla jsem jen souborem čísel ze stěrů, krevních rozborů, histologie a obrázků z ultrazvuku. Uhýbavé pohledy, stále větší důraz na různá čísla a tabulky a přišlo mi, že ve mně už nikdo nevidí člověka. S každou návštěvou lékařů jsem cítila narůstající bezmoc – jak svoji tak jejich. Narazila jsem tvrdě na limity západní medicíny a věděla jsem, že tudy má cesta dál nepovede. Začala jsem se ptát PROČ?

 

 

 

A PROČ? se stalo obrovskou hybnou silou mého života. Jednoho dne ve mě nakumulovaný vztek a potřeba odpovědí vygradovala. Zjistila jsem, že nikdo jiný nedokáže mému tělu porozumět lépe než já. Já se sebou žiju celý život, já vím, co jsem zažívala, jak přemýšlím, jak prožívám. Každá buňka mého těla pracuje pro můj prospěch a všechny spolupracují – nelze je rozdělit na nesouvisející čísla.

 

Takže ač se tyto situace zdají být bezvýchodné, jsou pravým opakem. Lze v nich najít netušenou sílu a vypravit se tím jediným možným směrem – zpět k sobě. A mně se to povedlo. Nebyla to otázka půl roku, trvala několik let, ale záměr na začátku byl tak silný, že mi nic jiného nedávalo smysl, ačkoliv jsem se zpočátku ztrácela. Mám již přirozeně dvě zdravé a odolné děti a třetí je na cestě. Zdravotní problémy mě opouštěly průběžně s lehkostí a přirozeností. Ale jsem stále na cestě. Stále se ptám – PROČ? A povím Vám – je to jízda a objevuji s obrovskou pokorou neskutečné věci.

 

Prakticky neustále se věnuji studiu tradičního léčení (teorie elementů z TČM a ájurvédy, české bylinkářství), výživy (mikrobiom, makro i mikrovýživa), práci s emocemi a myslí a vše propojuji s nejnovějšími poznatky vědy. Velice mě zajímá, co a jak funguje, jak to lze propojit a vždy jdu do hloubky. Jak se studiem, tak s lidskými příběhy. Odjakživa velmi ráda naslouchám a za celý život jsem příběhů slyšela již na tisíce.

 

Navíc jsem několikrát pocítila, jak v tomto směru zásadně chybí jedna věc – humor! Lehkost, vtip a radost. Život je ve své podstatě hra. Vše, co jsem kdy nastudovala, jsem si vždy převáděla do svojí řeči a ve všem hledám (a nacházím!) tu božskou lehkost a jednoduchost. A tak vše předávám dál – aby byly informace snadno a s vtipem zapamatovatelné. Humor dokáže nadnést nad situaci a pomoci Vám se vše podívat s nadhledem. A když ne, minimálně Vás pokus o vtip v tu chvíli tak naštve, že Vás rozhoupe k činnosti.

 

V konzultacích a seminářích Vám pomohu postupně zatahat za různé nitky, abychom pochopili, kam vede podstata příběhu Vašeho zdraví. Naučím Vás skrze výživu, biorytmy a práci s emocemi a myšlenkami nastavit svůj základ zdraví. V připravovaném eBooku se dozvíte, jak si v každodenním životě pomocí teorie 5 těl poradit se zdravotními problémy a jak se orientovat v alternativní i klasické medicíně.

 

Jsem tu pro lidi, kteří se cítí zahlceni nebo naopak sami ve slepé uličce. Ovšem stále se ptají – PROČ?. Cesta ke zdraví je hluboký proces, ale zlepšit si zdraví, znamená zlepšit si všechny aspekty svého života. Věřte v moudrost svého těla, které se s Vámi snaží komunikovat. Rozsviťte sami sebe a sviťte jiným dál.

 

S láskou a nadšením

 

Lucka Vrabcová